A karácsony az egyik legszebb ünnep mindenhol a világon, és most nem az ajándékokra gondolok, hanem a családdal együtt töltött időre. A gyönyörűen kivilágított és feldíszített utcákra és házakra, a nyüzsgő karácsonyi vásárokra, ahonnan kürtőskalács, forralt bor és a sült gesztenye illata teszi még hangulatosabbá a télnek ezen ünnepét. A finom karácsonyi süteményekről már nem is beszélve. Nem titok, hogy Máltán teljesen mások a karácsonyi szokások, mint Magyarországon. Advent első hetében a máltai otthonokban már felállítják a karácsonyfát, díszbe van öltöztetve az egész ház, vagy a lakás. Máltán sok otthonban műfenyőt állítanak fel, de vannak, akik szeretik élvezni karácsonykor a fenyő illatát!
Ebben a kis szigetállamban karácsony ünnepén a család összegyűlik, szokás szerint általában a nagyszülőknél. Esznek egy könnyed vacsorát, majd közösen elmennek az éjféli misére, ami éjfélkor ér véget. Ezután közösen megreggeliznek, és itt nincs semmilyen tévedés, ez így szokás. A hotelek és az éttermek például bőséges reggelivel várják éjféltől hajnali kettőig a családokat. Ilyenkor a büféasztalok választéka nagyobb és változatosabb, mint egy átlagos reggelinél. Sokkal több az édesség, saláták, pékáruk, gyümölcslevek, felvágottak, joghurtok, sajttálak és persze tipikus angol reggeli közül választhatnak. Ilyenkor kezdenek a cukrászdák is karácsonyi édességeket kínálni, mint a mézeskalács, a Mince Pie, a Christmas Pudding, a Christmas fruit cake vagy a Panettone…Na de milyen desszertek is ezek a finomságok?
Málta történelmében kutatva kiderül, hogy sokáig angol fennhatóság alá tartozott, ezért több tradicionális szokást is átvettek, mint például a karácsonyi süteményeket, vagy néhány szokást is. Az egyik ilyen desszert a Mince pie, ami tulajdonképpen egy gyümölcskosárka, amely finom mazsolával, vörös áfonyával, almával, mandulával, dióval és kandírozott gyümölcsökkel van megspékelve. Az összetevőket felfőzik, egy kevéske alkohollal elkeverik, és kis kosárkákba töltve kisütik. Elengedhetetlen fűszerei a fahéj, a szerecsendió és a szegfűszeg. Éppenséggel ez a három íz, a három királyokat jelképezi. Külön érdekesség, hogy az eredeti angol szokás szerint marhahússal készítették el, tehát valójában nem is desszert volt.
A karácsonyi pudingjuk nem olyan, mint az általunk ismert puding, hanem egy jóval tömörebb, legtöbbször mazsolával vagy valamilyen egyéb aszalt és friss gyümölcsökkel telerakott, enyhén alkoholos finomság. Általában gőz fölött készítik el, de aki ezt a módot nem szereti, az sütőben is elkészítheti!
A Christmas fruit cake egy szintén angol szokásokból átvett tradicionális karácsonyi desszert, ahogy a neve is mutatja. Tulajdonképpen mondhatjuk, hogy a püspökkenyér rokona. Minden ország kicsit másképp készíti ezt a receptet, de egy dologban mindenhol egyforma az elkészítési mód, hogy tele vannak mindenféle aszalt gyümölcsökkel és diófélékkel. A máltaiak leginkább kerek formában szeretik megsütni, és a külső részét pedig befedik finom marcipánnal. Nagyon ízletes és laktató torta, hiszen leginkább csak aszalt gyümölcs van benne, liszt pedig csak szinte az összetartás miatt, és a marcipán is plusz egy különleges ízvilágot ad hozzá.
A helyi máltai karácsonyi fatörzs az a finom sütemény, amit a legkönnyebb elkészíteni. Elsősorban egy nagy tál és egy aprító kell hozzá, és persze jól bevált szokás szerint, ahogy a többi édességnél is, kellenek bele az aszalt gyümölcsök, a dió, a mandula, a mogyoró, a kandírozott gyümölcsök. Ízlés szerint ét vagy tejcsoki darabok, darált keksz, persze egy kis alkohol és sűrített tej. Az egészet csak össze kell keverni, egy rudat készíteni belőle, aztán egy teljes napig a hűtőben kell tárolni. Ezek után le kell kenni olvasztott, ét vagy tejcsokival, majd kívánság szerint lehet akár dióval vagy kandírozott cseresznyével díszíteni. Az egyszerűség kedvéért Itt a pontos receptje:
Hozzávalók:
300 gramm darált háztartási keksz, 75 gramm darabos mandula, 75 gramm darabos mogyoró, 100 gramm darabos dió, 100 gramm tejcsoki darabkák, 100 gramm apróra vágott kandírozott gyümölcsök, 100 gramm kandírozott apróra vágott cseresznye, 1 narancshéja, 1 teáskanál vanília aroma, 2 evőkanál rum vagy rumaroma, 400 gramm sűrített tej és 400 gramm étcsokoládé.
A mandulát és a mogyorót egy kis serpenyőben, olaj nélkül, alacsony lángon pirítják, amíg picit megbarnulnak. Utána az aprítógépben darabosra aprítják, és utána a diót is darabosra törik. Egy nagy tálba öntsék bele a darált kekszet, a pirított mandulát, a mogyorót, a diót, a kandírozott gyümölcsöket, a vaníliát és a rumot, és egy kicsit össze kell keverni. Adják hozzá a sűrített tejet is, így egy ragacsos masszát kapnak. Ezt a masszát öntsék ki egy sütőpapírra, és a papír segítségével formázzanak belőle rudat. Arra mindenképpen figyeljenek oda, hogy a sütőpapír elég nagy legyen, mert nem csak a kiterítéshez, hanem a formázáshoz is kell. Hagyják egy napig a hűtőben érlelődni. Másnap szedjék le róla a papírt, és vízgőz fölött olvasszák fel az étcsokit. Adjanak hozzá egy kevés zsiradékot, ami lehet vaj, margarin vagy olaj, hogy elég folyékony legyen, és amikor már langyos lesz, akkor fedjék be vele a rudat. Villával rajzoljanak rá a tetejére hullámos, fatörzsszerű mintákat. Mit is mondhatnék mást, minthogy jó étvágyat kívánok hozzá.
A Panettonét sokan hívják Olaszország bejglijének. A máltai családoknál is az asztalra kerül karácsonykor ez a könnyű, ízletes gyümölcsös kalács. Hagyomány őrző családoknál még ajándékba is készítik. Az eredeti recept az mazsolával készül, de ma már mindenféle ízben és formában elkészíthetik.
Ezeket az édességeket mind gyakorlatilag advent első hetétől január hatodikáig, egész karácsonykor fogyasztják a máltaiak. De nem beszéltem még a híres és ízletes karácsonyi „imbuljuta” -ról, ami egy forró csokoládés és konyakos koktélba áztatott, szerecsendióval és szegfűszeggel ízesített sült gesztenyeleves. Valamint a máltaiak leginkább kedvelt karácsonyi „Honey Ring” nevű süteményéről, vagyis a mézes-mandulás karikáról.
Az éjféli mise után hazatérve ezzel a speciális máltai, karácsonyi meleg itallal (L-imbuljuta, forró gesztenye levessel) és az édes süteménnyel (Honey Ring, azaz mézes karika) köszöntik az ünnepet. Némelyek ilyenkor még karácsonyi partiba is kezdenek.
A mézes-mandulás karika receptjét is megosztom önökkel:
Hozzávalók körülbelül 4 adag sütemény elkészítéséhez:
A tésztához kell 40 dkg darált mandula, 15 dkg finomliszt, egy fél csomag sütőpor, 15 dkg porcukor, 1 szép nagy narancsból nyert reszelt narancshéj, 1 citromból nyert reszelt citromhéj, 2 evőkanál narancslé, ami akár frissen facsart is lehet az íze intenzitása érdekében, 8 evőkanál víz, egy marék apróra zúzott vagy vágott dióbél vagy mandula, ki melyiket szereti, és majd a tetejére szükség lesz 2 evőkanál mézre is.
Az elkészítése:
A mandulát, a lisztet, a sütőport, a cukrot, a reszelt narancs és a citromhéjat, valamint a narancslevet egy tálban összekeverik. Apránként hozzáadagolják a vizet, hogy egy formázható állagú tésztát kapjanak. Ezek után ezt a tésztát 25 egyenlő részre kell elosztani, ebben egy mérleg nagy segítséget nyújthat, és körülbelül 25 cm hosszúságúra sodorni mindegyiket. Ezekből a csíkokból nyolcasokat kell formázni, és úgy tálcára fektetni, hogy ne érjenek egymáshoz! A sütőt 190 fokra elő kell melegíteni, majd pár perc alatt szép aranybarnára sütni. Ha készen van, ki kell venni a sütőből, bekenni a tetejét mézzel és rászórni az apróra vágott diót vagy mandulát.
Visszatenni a sütőbe maximum 5 percre, amíg a tetején a mandula meg nem pirul egy kicsit.
Remélem kedvet kaptak egy kis máltai karácsonyi hangulathoz, és egy finom sütemény elkészítéséhez.
Jó étvágyat kívánok.